Nasze Pracownie



Pracownia Politechniczna

W pracowni politechnicznej uczestnicy WTZ zajmują się wykonywaniem różnych wyrobów z drewna i prefabrykatów.

Należą do nich między innymi: półki, szafki, karmiki dla ptaków, skrzynki, ramki do obrazów, przyrządy dydaktyczne (np. sztalugi) i wszelkiego rodzaju ozdoby.

Pracownia ta stworzona została przede wszystkim po to, aby poprawić osobom niepełnosprawnym usprawnienie funkcji manualnych.

Podczas terapii podopieczni, pod okiem terapeuty nabywają umiejętności: cięcia drewna piłą, przybijania gwoździ, czyszczenia drewna papierem ściernym czy wiertarką oscylacyjną, wiercenia wiertarką stołową, ręczną elektryczną i mechaniczną, klejenie ram oraz ikon, wyrzynania w płycie wyrzynarką cienko brzeszczotową, posługiwania się szlifierką elektryczną, malowania, lakierowania etc.

W pracowni powstają następujące wyroby: ramy do obrazów, podobrazia, ikony, szopki świąteczne.

Praktyczne zastosowanie nabytych umiejętności pozwala uczestnikom na dokonywanie różnych drobnych napraw na terenie Warsztatów.

Instruktor: Pani Kasia



Pracownia Artystyczna

Pracownia artystyczna jest miejscem, w którym uczestnicy tworzą wiele ciekawych prac za pomocą różnych technik plastycznych.

Każdy znajdzie dla siebie taką technikę, dzięki której może realizować pomysły i urzeczywistniać marzenia.

Nasi uczestnicy uczą się rysować oraz malować różnego rodzaju kredkami i farbami. Wykonują także gipsowe odlewy, którym potem nadają barwy i kształty.

Tutaj osoby niepełnosprawne zmieniają różnego rodzaju materiały artystyczne takie jak papier, plastelina, filc, itp., w piękne i przestrzenne przedmioty.

Pracownia artystyczna uczy niepełnosprawnych:

  • malowanie na papierze
  • kartki świąteczne
  • wyroby z plasteliny
  • odlewanie figurek gipsowych
  • i inne...
  • Instruktor: Pani Ola



    Pracownia Rękodzielnicza

    Podczas zajęć w pracowni rękodzieła artystycznego wychowankowie uczestniczą w procesie twórczym wytworu.

    Zajęcia te zaspokajają potrzeby poznawcze, praktyczne, estetyczne, zainteresowania osobiste, kształtują w ten sposób swoją aktywną i twórczą postawę.

    Duży nacisk stawiany jest na dyscyplinę pracy, przestrzeganie przepisów BHP, budzenie odpowiedzialności za własną pracę, wpajanie szacunku dla pracy innych, oraz rozwijanie umiejętności otwierania się na innych ludzi.

    Pracownia rękodzieła artystycznego uczy osoby niepełnosprawne malowania na szkle, tworzenia stroików i ozdób choinkowych, ikon(we współpracy z pracownią politechniczną), biżuterii.

    Instruktor: Pani Małgosia



    Pracownia gospodarstwa domowego

    Pracownia gospodarstwa domowego przygotowuje uczestników do samodzielności w życiu codziennym poprzez naukę przyrządzania posiłków, bezpiecznego posługiwania się sprzętem i przyborami kuchennymi, dokonywania prostych zakupów, Zaznajamia z zasadami higieny ogólnej.

    W pracowni gospodarstwa domowego przygotowywane są posiłki dla wszystkich uczestników WTZ.

    Celem pracowni jest:

    Bardzo istotne jest wykształcenie nawyku zachowania bezpieczeństwa podczas posługiwania się narzędziami ostrymi, używania sprzętu mechanicznego i w czasie gotowania, smażenia itp. oraz higieny przygotowywania posiłków.

    Pracownia ma na celu doskonalenie umiejętności kulinarnych z naciskiem na zdobywanie umiejętności niezbędnych do podjęcia pracy zarobkowej.

    Instruktor: Pani Agnieszka



    Pracownia krawieckao

    Głównym celem pracowni jest dążenie do poprawy zaradności osobistej, sprawności psychofizycznej oraz do samodzielnego, niezależnego, a także aktywnego życia w społeczności .

    Warsztat pracy każdego z uczestników jest dostosowany do jego indywidualnych potrzeb i możliwości.

    W pracowni uczestnicy uczą się samodzielnego projektowania prac.

    Poznając przybory, narzędzia i urządzenia służące do wykonywania prac krawieckich.

    Zapoznają się z rodzajami oraz właściwościami tkanin i dzianin. Uczą się podstawowych ściegów ręcznych oraz ozdobnych.

    Przyszywają haftki, guziki, koraliki i cekiny. Osoby niepełnosprawne mogą tu poznać podstawy szycia ręcznego i maszynowego oraz prostego kroju.

    Uczą się wykonywania prostych czynności krawieckich, takich jak: fastrygowanie, szycie, przyszywanie guzików i haftek.

    Zdobyte umiejętności są wykorzystywane podczas różnego rodzaju drobnych przeróbek i napraw odzieży.

    Uczestnicy zajęć w tej pracowni wykonują także od podstaw rzeczy takie jak: poduszki, maskotki, woreczki itp.

    Wszelkie prace dostosowane są do możliwości i umiejętności poszczególnych uczestników

    Poznają ogólne techniki prac związanych z wykonywaniem prostych elementów ozdobnych i dekoracyjnych.

    Instruktor: Pani Małgosia



    Pracownia komputerowo-introligatorska

    Znajomość obsługi komputera jest nieodzowna dla współczesnego człowieka, a zwłaszcza dla osoby niepełnosprawnej dla której to często staje się on oknem na globalną wioskę jaką dzięki internetowi stał się świat.

    Pracownia komputerowa wyposażona jest w sześć komputerów połączone w sieć LAN ze stałym dostępem do internetu, trzy drukarki, skaner, aparat cyfrowy.

    Uczestnicy poprzez przepisywanie tekstów, pracę ze zdjęciami, wyszukiwanie potrzebnych w danej chwili informacji w sieci, a także zabawę zdobywają niezbędną wiedzę na temat obsługi programów użytkowych.

    Praca z komputerem wpływa na poprawę koordynacji wzrokowo-ruchowej, poprawę sprawności manualnej oraz logicznego myślenia.

    Pracownia komputerowa ściśle wspópracuje z innymi pracowniami działającymi w ramach WTZ.

    Celem pracowni jest nauka pracy z komputerem i obsługi programów operacyjnych i użytkowych, takich jak: Windows, edytor tekstu (Word), grafiki komputerowej (np. Corel, Photoshop i inne), programów do prezentacji i innych w miarę posiadanych uzdolnień, nauka korzystania z sieci i Internetu.

    Tworzenie i redagowanie stron www,poznanie standardowego i specjalistycznego sprzętu komputerowego i urządzeń peryferyjnych, wykonywanie komputerowych prezentacji oraz prac artystycznych i użytkowych (np. obrazów, kart okolicznościowych, dyplomów, folderów, reklamówek, zaproszeń, wizytówek itp.

    Ponadto w pracowni uczestnicy zapoznawani są z kolejnymi etapami pracy introligatora, uczą się posługiwania sprzętem i narzędziami introligatorskimi, poznają materiały potrzebne przy pracy introligatora i zdobywają wiedzę dotyczącą możliwościami zastosowania introligatorstwa

    Instruktor: Pan Kondrat



    Pracownia Zajęcia psychoedukacji

    Psychoedukacja odbywa się dwa razy w tygodniu(poniedziałek, czwartek), w dwu grupach podzielonych ze względu na rodzaj niepełnosprawności.

    Zajęcia prowadzone są w różnych formach (praca indywidualna, praca w grupach, dyskusja, burza mózgów, ankiety, kwestionariusze, elementy dramy i a terapii, różne techniki plastyczne).

    Tematy psychoedukacji dotyczą:

    Uczestnicy spotkań udzielają sobie wzajemnego wsparcia. W grupie poprawia się również komunikacja, a dyskusja ułatwia szukanie konstruktywnych rozwiązań problemów Techniki plastyczne pomagają w ekspresji emocji, nieinwazyjnym przedstawieniu własnej osoby

    Spotkania z uczestnikami na zajęciach mają istotne znaczenie dla całego przebiegu rehabilitacji. Pozwalają na lepsze rozumienie potrzeb, co pozwala na tworzenie najbardziej korzystnych, dostosowanych form pomocy

    Instruktor: Pani Kasia



    Pracownia Zajęcia ruchowe

    Uczestnicy biorą udział w zajęciach ruchowych organizowanych o godzinie 9.30 w sali pracowni artystycznej.

    Rehabilitacja ruchowa dostosowana jest do potrzeb i możliwości uczestników.

    Zajęcia te mają na celu:

    Instruktorzy: Pani Agata, Kasia, Agnieszka, Ola, Małgosia i Pan Kondrat



    FAQ

    Jakie są cele Warsztatów Terapii Zajęciowej?

    Cele Warsztatu Terapii Zajęciowej to rehabilitacja zawodowa i społeczna osób z niepełnosprawnością psychiczną lub intelektualną, które mają trudności w podjęciu pracy lub nauki, przeżywają kryzys psychiczny, są mało aktywne lub czują się osamotnione oraz chcą się usamodzielnić i podjąć pracę.

    Jakie są możliwości podjęcia pracy po ukończeniu Warsztatu Terapii Zajęciowej?

    Po ukończeniu Warsztatu Terapii Zajęciowej absolwenci mają możliwość podjęcia pracy w Zakładzie Aktywności Zawodowej lub na wolnym rynku.

    Jakie są dostępne pracownie w ramach Terapii Zajęciowej?

    Terapia zajęciowa odbywa się w 6 pracowniach: artystycznej, rękodzielniczej, krawieckiej, komputerowo - introligatorskiej, gospodarstwa domowego oraz politechnicznej.

    Jakie wsparcie oferują Warsztaty Terapii Zajęciowej?

    Warsztaty Terapii Zajęciowej oferują wsparcie psychologiczne i medyczne, codzienny udział w ciekawych zajęciach, aktywizację oraz pomoc w usamodzielnianiu, a także wspólną wędrówkę w dobrym kierunku.